Miroslav Pilát

Galerie
DomůFotogalerieUSA 2011
Nejprohlíženější | Nejlepší | Nové |
Podkategorie
Antilop kaňon
(16 obrázků) 
Antelope Canyonu. Kaňon pro nás rozehraje tu pravou světelnou show, podívanou plnou úžasných barev a pokroucených tvarů, které po sobě zanechala zde působící voda. Fotografování v Antelope Canyonu patří k nejkrásnější chvíli, kterou může fotograf na západě USA prožít.
Meteor Kráter,R 66
(14 obrázků) 
Meteor Crater je impaktní kráter v USA ležící asi 55 kilometrů východně od města Flagstaff v poušti Painted Desert ve státu Arizona. Kráter má průměr asi 1200 metrů a tvar široké ploché mísy. Jeho okraje částečně vystupují nad úroveň okolního terénu. Vznikl v období pleistocénu před přibližně 50 tisíci let dopadem meteoritu, který měřil okolo 50 metrů a vážil cca. 300 tisíc tun. Při nárazu rychlostí asi 65 tisíc km/h se téměř celý vypařil a uvolnil energii cca. 20 megatun TNT. Úlomky tělesa obsahující nikl a železo se rozptýlily po okolí. Původ kráteru byl dlouho obestřen tajemstvím. Teorii dopadu vesmírného tělesa jako první vyslovil v roce 1902 důlní inženýr Daniel Barringer, který v kráteru marně pátral po zbytcích tělesa. Potvrzena však byla o mnoho desetiletí později, když geologové Eugene Shoemaker, Edward Chao a Daniel Milton objevili na místě dopadu minerály coesit a stišovit, které mohou vzniknout pouze za velmi vysokých teplot a vysokého tlaku. Shoemaker také upozornil na podobnost kráteru s krátery na místě pokusů s atomovými bombami v Nevadě. Zbytky vesmírného tělesa nebyly nalezeny zjevně proto, že se po dopadu z velké části vypařilo.
Josucha Tree
(17 obrázků) 
Národní park Joshua Tree (anglicky Joshua Tree National Park) se nachází v jihovýchodní Kalifornii. Národním parkem se stal v roce 1994 poté, co Kongres USA schválil zákon 103-433 na ochranu kalifornských pouští (California Desert Protection Act). Předtím byl přírodní památkou (national monument) Spojených států, a to od roku 1936. Jeho rozloha činí 3 196 km². Velkou část parku (asi 2 367 km²) tvoří divočina.Vyšší, sušší a o něco chladnější Mohavská poušť (Mojave Desert) poskytuje podmínky k růstu juky krátkolisté, zvané též Jozuův strom (anglicky Joshua Tree, vědecký název Yucca brevifolia), která dala parku jeho jméno. Kromě jukových lesů chrání západní část parku také jedny z nejzajímavějších geologických jevů, jaké v kalifornských pouštích najdeme. Převažujícím geologickým útvarem zdejší krajiny je kopec z obnažené skály, často rozlámané do samostatných balvanů. Tyto vrchy jsou oblíbené mezi horolezci. Plošina mezi kopci je spoře zalesněna jukami. Spolu s kupami balvanů a Skull Rock (Lebková skála) způsobují, že zdejší krajina vypadá jako z jiného světa.
NP Zion
(25 obrázků) 
Národní park Zion (čti zajən, též Zionský národní park, anglicky Zion National Park) se nachází poblíž města Springdale v Utahu na jihozápadě Spojených států amerických. Pro svou jedinečnou polohu na rozhraní tří geografických oblastí (Colorado Plateau, Great Basin a Mojave Desert) patří tento národní park k vyhledávaným turistickým cílům jak pro pozoruhodné geologické útvary, tak pro neobvykle pestrou paletu rostlin a živočichů. Původní název parku byl po založení v roce 1909 Mukuntuweap National Monument, ale v roce 1919 byl přejmenován na Národní park Zion. Část parku, která se nazývá Kolob Canyons, byla nejprve v roce 1937 vyhlášena jako samostatná chráněná oblast Zion National Monument, avšak od roku 1956 se stala součástí Národního parku Zion. Současná rozloha parku činí 593 km² a nalézá se v nadmořských výškách 1117 m (Coalpits Wash) až 2660 m (nejvyšší vrchol Horse Ranch Mountain). Slovo Zion (Sion) pochází z hebrejštiny a znamená mimo jiné posvatné místo. Park dostal své jméno podle jeho nejznámějšího kaňonu Zion Canyon, jehož pojmenování je připisováno Issacu Behuninovi, jednomu z prvních mormonských usedlíků, kteří do této oblasti přišli v 50. a 60. letech 19. století.
Page a jezero Lake Powell
(19 obrázků) 
Jezero Lake Powell s hladinou barvy zrcadlícího se nebe působí lidem šok tak důkladný, že si musejí často opakovaně protřít unavené oči. V rozpáleném pískovci špinavě hnědých odstínů snadno přičítají existenci jezera fata morgáně či příznakům pokročilého úžehu. Zázračná oáza vodních sportů a rodinné rekreace vznikla v roce 1963 zatopením Glenova kaňonu v roce 1963. Na jeho jižním konci a ústí řeky Kolorádo vyrostla přehrada s úctyhodnou výškou 200 metrů. Napuštění umělého jezera s délkou dvě stě kilometrů trvalo bezmála 25 let. Půjčit si houseboat, člun či třeba jen tak na kajaku podniknout dobrodružnou plavbu do četných zákoutí, slepých ramen a primitivních tábořišť sevřených vrcholy kdysi nesmírně hlubokého kaňonu bývá považováno za vrchol dovolené mnoha Američanů.
Yosemity 2
(15 obrázků) 
Yosemitský národní park (anglicky Yosemite National Park, vyslov [joʊˈsɛmɨtiː] IPA, česky též Yosemity (pomnož.)) je národní park, který se rozkládá v okresech Tuolumne, Mariposa a Madera na východě střední Kalifornie na ploše 3081 km² v horách Sierry Nevady.Yosemity jsou známé vysokou koncentrací vodopádů na malém území.
NP Bryce
(42 obrázků) 
Národní Park Bryce Canyon se rozkládá na území velikém 145 čtverečních kilometrů, zabírá větší část východního okraje zalesněné náhorní plošiny zvané Paunsaugunt Plateau. Právě na jejím okraji vznikly v průběhu času obrovské skalní kotle - amfiteátry poseté tisíci skalních veží, výčnělků, kamenných jehel a hřebenů. Ty zde vznikají tisíce let působením eroze, skalní pilíře a věže jsou kolektivně nazývány Hoodoos. Je změřeno, že působením eroze se horní hrana plošiny posune v průměru za každých 60 let o další 3 cm.Bryce Canyon nádhernou a právem obdivovanou částí Utahu. Mnohými cestovateli je právě toto místo označováno jako nejkrásnější park amerického jihozápadu a to jistě i kvůli prvnímu dojmu, který park v každém příchozím vyvolá. Každoročně toto místo navštíví v průměru 1,75 milionu turistů pocházejících z celého světa. Mnozí z nich si odtud odvážejí vzpomínky, na které nikdy nezapomenou, protože najít pro Bryce Canyon srovnání s něčím jiným je opravdu těžké.
NP Arches
(24 obrázků) 
Dva tisíce kamenných oblouků - to je více než kdekoli jinde na světě zdobí náhorní poušť národního parku Arches jen dvacet kilometrů severně od Moabu. Mezi nimi jsou opravdoví obři: protáhlý Landscape Arch úplně na severu rezervace je s 91 metry délky asi vůbec největší přírodní most na celé planetě. A kouzelný Delicate Arch se dokonce prosadil coby symbol Utahu na státní poznávací značku. Za těmito krásnými formacemi rudého a zlatého pískovce stojí miliony let eroze, která z původně jednolitého skalního podloží vyřezala kamenné klenby. Tento zdlouhavý proces je dopodrobna vysvětlen v informačním středisku úplně na začátku rezervace.
Údolí smrti
(25 obrázků) 
Údolí Smrti[1], anglicky Death Valley, je údolí nácházející se ve Východní Kalifornii. Je to nejsušší, nejteplejší a nejníže položené místo Kalifornie, USA a celé Severní Ameriky. Zdejší solné jezero Badwater leží 86 metrů pod úrovní moře. Dne 3. července 2001 zde byla naměřena nejvyšší teplota v USA; 57,1 °C. Průměrné roční srážky jsou 50 mm. Údolí leží jihozápadně od pohoří Sierra Nevada ve Velké sníženině a na severním okraji poušti Mohave. Tvoří velkou část Národního parku Death Valley. Rozkládá se severojižním směrem mezi horským pásmem Amargosa na východě a Panamint na západě a pohoří Sylvania a Owlshead tvoří jeho severní a jižní hranici. Má rozlohu téměř 8000 km². Údolí je téměř 230 kilometrů dlouhé a mezi 8 a 25 kilometry široké.Tři údolí za sebou.
Crand Canyon a Koňská podkova
(38 obrázků) 
Národní park Grand Canyon (anglicky: Grand Canyon National Park) je státem chráněné uzemí ve Spojených státech amerických. Tento národní park, jehož převážnou část tvoří Velký kaňon (Grand Canyon), byl založen v roce 1919. Rozkládá se na celkové ploše cca 4900 km² v okresech Coconino a Mohave v Arizoně. Patří mezi nejúchvatnější přírodní výtvory na naší planetě.Délka 445 km šířka 6-30km,hloubka až 1800m
Cesta k Monumentům
(7 obrázků) 
Cesta k údolí monumetů.Zastávka u "Husího krku" řeky San Juan a prvního monumetu"Mexičan"
Los Angeles Pláže
(26 obrázků) 
LA
(28 obrázků) 
Los Angeles, často zkráceně též L.A., je po New Yorku druhé největší město USA, středisko stejnojmenného okresu. Los Angeles je jedno z nejvýznamnějších světových center kultury, vědy, technologií, mezinárodního obchodu a vzdělání. Leží na západě země u jižní hranice s Mexikem ve státu Kalifornie na pobřeží Tichého oceánu. Vlastní město má rozlohu 1 290,6 km² a čítá 3 957 875 obyvatel (odhad k 1. květnu 2005), celá metropolitní oblast pak 17 545 623. Celou metropolitní oblast tvoří přes 80 samostatných měst a městeček (Long Beach, Pasadena, Beverly Hills, Inglewood, Compton, Torrance, Santa Monica atd.) a jen jedno z nich je právě „City of Los Angeles“. Kromě downtownu (jak se označuje centrum L.A., ve kterém je několik mrakodrapů), tvoří Los Angeles a okolí většinou nízké rodinné domky. Proto zde lidé stráví dvakrát víc času dojížděním do práce, než v ostatních amerických městech.
Monumenty
(16 obrázků) 
Na pusté arizonské náhorní plošině se proti obloze rýsují ohromné skalní útvary z červeného pískovce připomínající zříceniny monumentálních staveb...
Sekvoje
(14 obrázků) 
SEQUOIA NATIONAL PARK: - Kalifornie, USA. Leží na jižní straně pohoří Sierra Nevada (nejvyšší vrchol Mt. Whitney, 4 421 m n. m.) - založen: 1890 (druhý nejstarší národní park v USA) - rozloha: 1 635 km2 - nejzajímavější místa: Giant Forest (kde roste největší strom na světě General Sherman),
San Francisko 2
(21 obrázků) 
Yosemity 1
(19 obrázků) 
San Francisko 1
(13 obrázků) 
0 v této kategorii.

USA 2011
DatsoGallery
By Andrey Datso
You are here: